Wykorzystanie sieci bezprzewodowych w zakładach produkcyjnych nadal spotyka się z dużą dozą sceptycyzmu. Wiele wątpliwości wynika z doświadczeń z tradycyjną siecią bezprzewodową, która nie jest ani wystarczająco szybka, ani skalowalna.

Przełomowym momentem dla bezprzewodowych rozwiązań przemysłowych było pojawienie się innowacyjnej firmy z Izraela o nazwie CoreTigo. W centrum jej produktów znajduje się IO-Link Wireless – technologia bezprzewodowa opracowana z myślą o zastosowaniach w automatyce fabrycznej. „Pracowaliśmy jako część konsorcjum IO-Link, aby stworzyć deterministyczny, bezprzewodowy produkt klasy kablowej, który oferuje poziom niezawodności równy jakości przewodowego IO-Link” – mówi Gabi Daniely, główny strateg i dyrektor ds. marketingu w CoreTigo.

IO-Link Wireless zapewnia deterministyczne opóźnienie do 5msec z wysoką rzetelnością (1 e-9 Packet Error Rate), podobną do tej posiadanej przez IO-Link Wired. Dzięki temu jest o wiele lepsza niż inne protokoły bezprzewodowe, takie jak Wi-Fi, Bluetooth i Zigbee. Taki poziom niezawodności sprawia, że IO-Link Wireless doskonale nadaje się do automatyki przemysłowej, zarówno do sterowania ruchem, jak i do monitorowania. CoreTigo zauważa, że IO-Link Wireless został zaprojektowany jako protokół deterministyczny. Opiera się on na szczelinach czasowych i częstotliwościowych i gwarantuje, że każdy pakiet danych zostanie dostarczony z określonym opóźnieniem.

Orboter, oparty na technologii liniowych serwomechanizmów, posiada ruchome elementy zwane „Probots”, na których można zamontować siłowniki.

Wśród zadowolonych z protokołu komunikacji bezprzewodowej producentów OEM maszyn pakujących jest niemiecka firma Protion. Jej pierwszą propozycją jest Orboter, system szyn transportowych, który zawiera wózki zdolne do niezależnego poruszania się po torze. Szyna zasilająca zaprojektowana przez Protion jest tym, co porusza wózki po torze. Wózki nie są jednak „inteligentne” pod względem komunikacji, gdyż szyna zasilająca nie może komunikować się z wózkami poza kontrolą ruchu. Tak więc do tej pory, poruszacze były zdolne jedynie do przemieszczania się z punktu A do punktu B po swoim torze. I robią to bardzo dobrze. Jednak pomysł zastosowania jakiegokolwiek urządzenia uruchamiającego, takiego jak chwytak lub ssawka próżniowa, został wykluczony, ponieważ nie było możliwości komunikacji lub sterowania takimi urządzeniami.

Tu przychodzi czas na IO-Link Wireless. Urządzenia podłączone do urządzeń ruchomych mogą komunikować się i być sterowane bezprzewodowo. Na przykład chwytak może być wyposażony w interfejs bezprzewodowy IO-Link, dzięki czemu przezbrajanie może być obsługiwane automatycznie za pomocą poleceń ze sterownika PLC, co eliminuje przestoje i ustawianie ręczne. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku zmiany jednego typu lub rozmiaru opakowania na inne. Oznacza to również, że czujniki wyposażone w interfejs bezprzewodowy IO-Link mogą być dodawane do transporterów w celu przeprowadzania konserwacji predykcyjnej.

We wczesnych wersjach Orbotera firmy Protion zastosowano system szyn XTS z serwomotorami liniowymi firmy Beckhoff. Prezes firmy Protion, Ranier Buschulte, w odniesieniu do komponentów Orbotera woli określenie „Probots” niż „movers”. „Movers nie mają żadnej inteligencji ani zdolności do komunikacji”, mówi Buschulte. „Probot, dla porównania, może zawierać siłowniki i czujniki, dzięki którym jest w stanie wysyłać wyjścia i odbierać wejścia”.
Konkretne produkty CoreTigo, które Protion wykorzystuje w swoim Orboterze, to TigoBridge SOM i TigoAir SOM. Moduły te, zintegrowane z Probotami, konwertują sygnały pochodzące z czujników zamontowanych na Probotach na sygnały bezprzewodowe. Te bezprzewodowe sygnały są odbierane przez inny produkt CoreTigo o nazwie TigoMaster, jednostkę stacjonarną znajdującą się w pobliżu sterownika PLC. Jego zadaniem jest przekształcenie sygnałów w wejścia odpowiednie dla sterownika PLC. A kiedy sterownik PLC musi wysłać sygnały wyjściowe z powrotem do robotów probots, robi to w odwrotnej kolejności: najpierw do urządzenia Master, a następnie do modułów CoreTigo zintegrowanych z robotami probots, a następnie do siłowników na robotach probots.

Ostatnim spostrzeżeniem Buschulte na temat IO-Link Wireless jest to, że jest on niezależny od producentów. „Pamiętaj” – mówi – „że maszyna pakująca może zawierać czujniki lub siłowniki (np. chwytaki mechaniczne lub chwytaki próżniowe), które pochodzą od różnych dostawców. Jeśli nie musisz się martwić o zastrzeżone oprogramowanie lub sterowniki, a masz do czynienia ze standardowym interfejsem, o wiele łatwiej jest kontynuować pracę.”

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów CoreTigo: https://sterowniki.pl/coretigo-oferta/

©2024 sterowniki.pl

wykonanie selea

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?