Niedawno na polecenie Klienta stworzyliśmy instrukcję jak krok po kroku połączyć sterownik firmy Unitronics z serwerem REST API za pomocą programu UniLogic. Celem projektu była komunikacja sterownika z zewnętrzną stroną internetową. W ramach przykładu użyliśmy komunikacji sterownika ze stroną AccuWeather w celu pobrania informacji pogodowych, co później zostało użyte przez Klienta do pobrania informacji z jego własnej strony internetowej.

Przebieg komunikacji

Pierwszym krokiem było dodanie serwera REST API i podanie domeny, z którą chcieliśmy dokonać połączenia. Następnie skonfigurowaliśmy zapytanie – w naszym przykładzie było to jedno zapytanie o status pogody, jednak program umożliwia dodanie większej ilości zapytań. W konfiguracji zapytania należało podać ścieżkę do konkretnego zasobu. Po skonfigurowaniu ścieżki należało dodać parametry zapytania. Są to informacje wynikające ze specyfikacji API. API musi jasno opisywać jakich kluczy oczekuje, jakie są opcjonalne i jakie wartości należy w nich przekazać.

Po przygotowaniu zapytania wraz z parametrami które chcemy wysłać do serwera stworzyliśmy pola do zapisywania informacji ze sterownika. Na tym etapie przygotowaliśmy już kompletny schemat komunikacji: wskazaliśmy serwer, zasób, parametry zapytania oraz dane które chcemy zachować.

Ostatnim etapem było wywołanie przygotowanego zapytania. Zapytanie przekazaliśmy dedykowanemu komponentowi REST API w UniLogic, który zwrócił pobrane informacje ze strony internetowej w formacie JSON.

Takie opisanie kroków komunikacji sterownika ze stroną internetową umożliwiło Klientowi sprawne wykorzystanie sterownika w realnym, produkcyjnym zastosowaniu.

©2024 sterowniki.pl

wykonanie selea

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?