W Kanale Panamskim zainstalowano 52 systemy Elspec Equalizer o łącznej mocy 20MVAr, zintegrowane ze stałymi analizatorami PQ Elspec G4400, podłączonymi do systemu SCADA Panama Canal Authority. Rozwiązanie to pozwala zarządowi Kanału Panamskiego na ciągłe monitorowanie i kontrolę sieci elektrycznej śluz i lokomotyw oraz redukcję zakłóceń napięcia w systemach kanału, zniekształceń harmonicznych, wahań napięcia i opóźnień.

Kanał Panamski to sztuczna droga wodna o długości 82 km w Panamie, łącząca Ocean Atlantycki i Ocean Spokojny. Zapewnia usługi tranzytowe dla około 815 000 statków rocznie – osiągając 340,8 mln ton żeglugi rocznie. Aby przeprawić statki z jednego oceanu na drugi, kanał wykorzystuje serię śluz oraz flotę elektrycznych lokomotyw holowniczych.

Śluzy oraz lokomotywy holownicze i dotyczące ich wyzwania

Lokomotywy holownicze są wrażliwe na zmiany częstotliwości, stany przejściowe, skoki napięcia oraz prądu – jakość dostarczanej mocy musi być więc wysoka. 17 lat temu, kiedy Elspec rozpoczął współpracę z Panama Canal Authority (ACP), starzejąca się 90-letnia sieć Kanału była słaba i wadliwa. Lokomotywy holownicze miały bardzo duże i szybko zmieniające się obciążenia, spowodowane wieloma rozruchami i zatrzymaniami typowymi dla ich pracy. W związku z tym pojawiły się problemy z jakością energii i stabilnością napięcia. Pagórkowaty teren kanału pogłębił istniejące komplikacje. Lokomotywy przestawały działać na podjazdach i spadały do tyłu, zderzając się z innymi, nadjeżdżającymi lokomotywami. Aby skutecznie reagować na takie sytuacje, Zarząd Kanału Panamskiego musiał zatrudniać całodobowe ekipy remontowe na miejscu.

Elspec power quality systems compensate dynamic VAr for the Panama Canal locks and locomotives
Lokomotywy Kanału Panamskiego

Poprawa jakości zasilania i zmniejszenie wahań napięcia

Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) dążył do rozwiązania problemów w Kanale Panamskim, obierając za cele:

  • Poprawę ogólnej jakości systemu elektrycznego,
  • Zmniejszenie wahań i zakłóceń napięcia,
  • Wdrożenie lokalnego i zdalnego systemu monitorowania,
  • Zmniejszenie lub całkowite uniknięcie opóźnień spowodowanych zakłóceniami elektrycznymi.

W ramach projektu pilotażowego personel ACP zainstalował początkowo cztery systemy korekcji „Equalizer” w centralnej ścianie wschodniej śluzy Miraflores, w czterech transformatorach zasilających lokomotywy. Układy Equalizer poddano testom przez trzy miesiące. Po pomyślnym zakończeniu projektu pilotażowego cały projekt został włączony do sieci wraz z dodatkowymi 44 systemami Equalizer, zainstalowanymi zarówno po stronie Pacyfiku, jak i Atlantyku.

Podczas kontroli instalacji w trzech śluzach (Miraflores, Pedro Miguel i Gatun) zaobserwowano niemal całkowite złagodzenie zakłóceń napięcia. Podstawowa mechanika kanału, wcześniej podatna na zakłócenia elektryczne i wyłączenia, pracowała płynnie dzięki wyeliminowaniu kosztownych opóźnień w przepływie ruchu. W celu poprawy ogólnej jakości energii systemu, zniekształcenia harmoniczne zostały drastycznie zredukowane (szczególnie 5 i 7 harmoniczna).

Od tego momentu rozwiązania Elspec w zakresie jakości zasilania służą do dziś w systemach Kanału Panamskiego. W projekcie zainstalowane są 52 Equalizery o łącznej mocy 20MVAr, wszystkie wyposażone w analizatory ELSPEC G4400 i podłączone do systemu SCADA ACP, umożliwiając ACP stały monitoring i kontrolę sieci elektrycznej śluz.

Według rzecznika ACP, „Analizator ELSPEC G4400 ma wiele zalet w stosunku do konkurencji. Jedną z najważniejszych jest zdolność do rejestrowania wszystkich parametrów elektrycznych cykl po cyklu bez ustalania limitów (progów). Elspec z powodzeniem spełnił wymagania określone w kontrakcie z zakresu kompensacji energii biernej, kontroli napięcia, filtracji harmonicznych i monitorowania mocy w śluzach Kanału Panamskiego.”

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów Elspec: Oferta

©2024 sterowniki.pl

wykonanie selea

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?