Dzięki zaawansowanemu analizatorowi jakości zasilania G4400 firmy Elspec zidentyfikowano pierwotną przyczynę nietypowego szumu pochodzącego z transformatora w walcowni stali nierdzewnej Fujian Fuxin.

Nienaturalne dźwięki transformatora mogą być objawem nietypowego obciążenia transformatora. Fabryki stali z piecami łukowymi pracują pod bardzo dużym obciążeniem i robią to 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Awarie transformatorów stanowią zagrożenie dla całej linii produkcyjnej i mogą powodować duże straty, jeśli transformator okaże się niezdolny do dalszej pracy.

Fujian Fuxin, to jedna z największych hut stali w Chinach, której inwestorem jest tajwańska Formosa Plastics Group. Produkuje super-ferryt, austenit o wysokiej zawartości azotu/kontroli azotu oraz super-odporny na korozję austenit o wydajności 720 tys. ton rocznie. Fuxin ma również umowę licencyjną z JFE Steel Corporation, drugim co do wielkości japońskim producentem stali.

Formosa

Poszukiwanie przyczyny

W transformatorze 180MVA 220kV/35kV wystąpiły nietypowe szumy, które pojawiały się losowo w ciągu kilku miesięcy. Klient nie mógł zidentyfikować przyczyny. Przedstawiciel Elspec na Tajwanie, PQSense, zbadał problem za pomocą metody łączonej. Proces badania obejmował następujące kroki:

  1. Ciągła rejestracja dźwięku z obszaru transformatora w celu zidentyfikowania, kiedy pojawia się szum. Rejestrator został umieszczony pod transformatorem.
  2. Ciągła rejestracja sygnałów falowych napięć i prądów za pomocą analizatora jakości zasilania G4400 firmy Elspec.
  3. Zarówno rejestrator dźwięku jak i G4400 były zsynchronizowane z zegarem czasu rzeczywistego.
  4. Krzyżowe porównanie zarejestrowanego audio z zapisem G4400.
  5. Analiza jakości zasilania równocześnie z nagranym audio w celu zidentyfikowania pierwotnej przyczyny.
Fuxin steel mill
Schemat elektryczny stalowni 220KV

Do zidentyfikowania pierwotnej przyczyny konieczne było posiadanie danych o wysokiej rozdzielczości. Kluczowy w takim wypadku jest ciągły zapis fal, aby upewnić się, że dane falowe będą rejestrowane podczas zdarzeń audio. Przejrzano dane według czasu i zidentyfikowano pierwotną przyczynę – prąd rozruchowy spowodowany przez SVC.

Wyniki

Wyniki wykazały jednocyklowy impuls prądowy w czasie występowania szumu. Dalsze dochodzenie wykazało, że przyczyną tego prądu rozruchowego był system SVC. Układy SVC są kluczowe dla stabilizacji mocy dla maszyn, które pracują przy bardzo dużych obciążeniach.

Audio recording during the humming sound
Nagranie audio podczas szumu transformatora
½ cycle RMS values during the audio event above
½ wartości cyklu RMS podczas nagrania audio
zoom in to the current waveform of the first event above
Aktualny przebieg zdarzenia

Po powrocie układu SVC z naprawy przeprowadzono dodatkowe testy i analizy. Nie wykryto ani szumu, ani prądu rozruchowego.

Wnioski

Typowy analizator jakości energii elektrycznej pozwala na rejestrację wysokiej rozdzielczości oraz kształtu fali w zależności od predefiniowanych zdarzeń. Chociaż progi zdarzeń są w większości konfigurowalne, to obniżenie progów może spowodować zbyt szybkie zapełnienie pamięci, podczas gdy wyższe progi mogą spowodować brak zdarzeń. Dodatkowo, jak w powyższym przypadku, w niektórych sytuacjach wymagane są inne czujniki do oznaczenia czasu wystąpienia zdarzenia.
Analizator jakości zasilania z ciągłym zapisem przebiegów eliminuje potrzebę ustawiania wyzwalaczy i progów oraz zapewnia dostępność danych do analizy przyczyny.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów ELSPEC: Oferta_Elspec

©2024 sterowniki.pl

wykonanie selea

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?