Zakład produkujący i przetwarzający żywność w zachodniej części USA doświadczał problemów z zasilaniem podczas pełnych serii produkcyjnych. Problemami tymi były: niskie napięcie, nieoptymalny współczynnik mocy i zwiększone natężenie prądu. Fabryka ta posiada liczne silniki, grzejniki, suszarki i przenośniki, które wymagają wysokiego poziomu mocy biernej (VARS). Podczas pracy fabryki w trybie pełnej produkcji analizowano dane przy użyciu analizatora jakości zasilania Elspec G4500 do rejestracji przebiegu ciągłego. Analiza wykazała, że w okresie rejestracji poziomy napięcia spadły, a poziomy prądu wzrosły. Ponadto wykazano, że współczynnik mocy wynosił około 0,83. Ta zmienność powodowała problemy z jakością zasilania urządzeń produkcyjnych. Celem, który został wyznaczony przez klienta było ustabilizowanie napięcia na poziomie lub w okolicach 480V.

Kompensacja mocy biernej w czasie rzeczywistym oraz stabilizacja napięcia

Po przeprowadzeniu analizy zarejestrowanych danych w oprogramowaniu do monitorowania mocy firmy Elspec, PQSCADA Sapphire, podjęto decyzję o wykorzystaniu i zainstalowaniu na linii produkcyjnej systemu kompensacji mocy biernej 1740 kVAR – Equalizer firmy Elspec. Celem instalacji było ustabilizowanie napięcia na poziomie lub w okolicach 480V, zmniejszenie prądu i zwiększenie współczynnika mocy. Pozwoli to zmniejszyć potencjalne przegrzanie i utrzymać właściwe środowisko elektryczne dla sprzętu.

Po zainstalowaniu Equalizera wykonano pomiary jakości zasilania przy włączonym i wyłączonym Equalizerze za pomocą przenośnego analizatora PQ G4500 firmy Elspec, wyposażonego w funkcję ciągłej rejestracji przebiegów. Poniższe wykresy przedstawiają wyniki pomiarów przy wyłączonym vs. włączonym Equalizerze.


1. Napięcie. Średni poziom napięcia wzrósł z 455V do 480V. System Equalizer ustabilizował sieć i pomógł zapobiec nieoczekiwanym zatrzymaniom produkcji.

2.Prąd. Dzięki systemowi Equalizer przebieg prądu stał się znacznie czystszy i stabilniejszy, co zoptymalizowało pracę maszyn.
3.Współczynnik mocy. Współczynnik mocy poprawił się ze średniej 0,83IND do 0,97IND, plasując wartości współczynnika mocy powyżej średniej wartości wymaganej przez przepisy krajowe.
4.Moc bierna. Uzyskano zmniejszenie mocy biernej transformatora o 49,6%. Ze średniej wartości zapotrzebowania 1,39 MVAr, osiągającej szczytowe zapotrzebowanie 1,41 MVAr, do średniego zapotrzebowania 600 kVAr, osiągającego szczyty nie większe niż 800 kVAr.
Jak pokazują dane: napięcie ustabilizowało się w pobliżu 480V, prąd i VAR zmniejszyły się, a współczynnik mocy wzrósł. Poniższa tabela zestawia dane z użyciem Equalizera i bez niego.

Zainstalowanie Equalizera zapewniło wiele kluczowych korzyści, takich jak:

  • Ustabilizowane napięcie,
  • Zmniejszony prąd,
  • Zmniejszona wartość VARS,
  • Poprawa współczynnika mocy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów Elspec.

©2024 sterowniki.pl

wykonanie selea

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?