Prognozuje się, że przemysł spożywczy w Ameryce Łacińskiej wzrośnie z CAGR 8,28% do 2028 roku. Firma będąca przedmiotem niniejszego artykułu jest jednym z największych dystrybutorów żywności i napojów w Ameryce Łacińskiej, posiadającym 7 zakładów produkcyjnych zajmujących się przetwórstwem żywności, które zaopatrują ponad 70 krajów na całym świecie. Zakład produkcyjny w Kolumbii cierpiał z powodu wielu zdarzeń związanych z jakością zasilania i nadmiernego zapotrzebowania na energię bierną na transformatorze kotłów o mocy 3500 kVA, 13,2/ 0,44 kV, co miało wpływ na przestoje maszyn i wydajność produkcji oraz narażało firmę na kary za niski współczynnik PF (Power Factor). Średni współczynnik mocy wynosił 0,93 IND przy średnim zapotrzebowaniu 600 kVAr i szczytowym zapotrzebowaniu biernym 1,4MVAr osiągając PF na poziomie 0,87 IND. W wyniku gwałtownego szczytowego zapotrzebowania na energię bierną w elektrowni wystąpiły spadki napięcia rzędu 10%. Przebieg prądu był zniekształcony z powodu wzmocnienia harmonicznych, które były generowane głównie przez działające w tym czasie baterie kondensatorów.

Kompensacja mocy biernej w czasie rzeczywistym i stabilizacja napięcia

Do kompensacji mocy zainstalowano system Elspec Equalizer 1020 kVAr. Equalizer jest rozwiązaniem służącym do dynamicznej kompensacji obciążenia, a w rezultacie do znacznej efektywności energetycznej. Jest to bardzo dokładny system jakości zasilania działający w czasie rzeczywistym, który kompensuje moc bierną, eliminuje spadki napięcia, filtruje harmoniczne, redukuje migotanie i wahania napięcia, wydłuża czas eksploatacji maszyn oraz poprawia jakość produkcji.

Colombia power quality solution

Rezultaty

Pomiary jakości zasilania przeprowadzono za pomocą przenośnego analizatora PQ G4500 firmy Elspec oraz ręcznego analizatora PQ Pure BB firmy Elspec, oba wyposażone w opatentowany przez Elspec algorytm PQZIP do ciągłej rejestracji przebiegów. Wszystkie poniższe wykresy pochodzą z oprogramowania Elspec PQSCADA Sapphire do monitorowania mocy.

Współczynnik PF: PF poprawił się ze średniej 0,93IND do 0,97IND, plasując wartości współczynnika mocy powyżej średniej wartości wymaganej przez krajowe przepisy.
Moc bierna: Uzyskano zmniejszenie mocy biernej transformatora o 49,6%. Ze średniej wartości zapotrzebowania 600 kVAr, osiągającej szczytowe zapotrzebowanie 1400 kVAr do średniego zapotrzebowania 340 kVAr, osiągającego szczyty nie większe niż 500 kVAr.

THD: Harmoniczne napięcia (THDV) zostały poprawione z 2,17% do 1,52% a harmoniczne prądu (THDI) poprawiono z 3,53% do 3,07%. Wyniki te zwiększyły żywotność sprzętu elektronicznego sprzętu elektronicznego w zakładzie.

THD:

Przebieg fali:

Poziomy napięć: Średnie poziomy napięć wzrosły z 443V do 450V. Spadki napięcia wynoszące 10% zostały poprawione do 2%. System Equalizer zdołał ustabilizować sieć i pomógł zapobiec niespodziewanym zatrzymaniom produkcji (przestojom) spowodowanym wprowadzeniem obciążeń na ten transformator.

Prąd: Przebieg prądu stał się znacznie czystszy i stabilniejszy dzięki systemowi Equalizer, co pozwoliło na optymalną pracę maszyn.
Migotanie:
Sprawność poprawiła się ze średniego poziomu 1,75 MW do zaledwie 1,60 MW w tych samych warunkach operacyjnych, uzyskując sprawność w mocy czynnej na poziomie 8,28%.

Wnioski:

Układ ELSPEC Equalizer zwiększył i ustabilizował poziom współczynnika mocy w transformatorze kotłów, optymalizując wykorzystanie dostarczanej mocy, a tym samym ograniczając nadmierny transport energii biernej, za który firma mogła zostać ukarana nowymi przepisami.

  • Układ zmniejszył zniekształcenia harmoniczne i zwiększył żywotność elektroniki.
  • Stałe spadki napięcia generowane przez skoki mocy biernej zostały prawie całkowicie wyeliminowane, co zapobiegło niespodziewanym zatrzymaniom produkcji (przestojom).
  • Znaczna efektywność energetyczna została osiągnięta dzięki dynamicznej kompensacji energii biernej oraz optymalizacji warunków sieciowych.
  • Poprzez dynamiczną kompensację energii biernej osiągnięto większą efektywność.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Elspec: Oferta

©2024 sterowniki.pl

wykonanie selea

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?