Podstawowym sukcesem poprawnie wdrożonego procesu robotyzacji jest utrzymanie produkcji pomimo braków kadrowych. Zastosowanie nowych technologii daje szereg dodatkowych benefitów :

  • Podniesienie efektywności produkcji. Robot się nie męczy, wykonuje swoje zadania ze stałą wydajnością. Człowiek pakujący kartony z samego rana (powiedzmy o 6) budzi się by rozpędzić się osiągając szczyt możliwości około 10-11 i by zwolnić pod koniec zmiany
  • Podniesienie jakości. Robot jest powtarzalny, zrobi za każdym razem dokładnie tak samo, a posiadając system wizyjny, jest zdolny adaptować się do zmian w otoczeniu.
  • Zwiększenie możliwości przezbrajania. Posiadanie biblioteki konfiguracji pozwala szybko zmienić profil oraz tworzyć nowe.
  • Podniesienie niezawodności. Ilość awarii wynikających z uszkodzenia robota jest zdecydowanie mniejsza niż ilość problemów wynikających  z błędów operatorów.
  • Zmniejszenie zużycia materiałów. Robot pobierze i zadozuje zawsze tyle samo ile ma ustalone.

Wszystkie one powodują, że wspomniany na wstępie wskaźnik zwrotu z inwestycji znacznie się skraca. Dlatego też przedstawiony w artykule proces staje się coraz częstszym elementem przemysłowej codzienności.

              Coraz bardziej postępujący proces robotyzacji powoduje że zmienia się ciężar pracy służb UR. Pamiętam jak – gdy  ponad ćwierć wieku temu wprowadzaliśmy na rynek pierwsze sterowniki PLC  – wiele czasu trzeba było poświecić na zmianę podejścia od szaf przekaźnikowych do nowoczesnych systemów. Dzisiaj PLC to standard w każdej maszynie. Podobnie było w przypadku sieci komunikacyjnych w kolejnej dekadzie. Teraz mamy  rozpoczynającą się kolejną epokę. Oczywiście roboty były od lat 70 ale na taką skalę i w takiej formie jak pokazana tu to jeszcze nie.  Już dzisiejsze ale w szczególności te jutrzejsze zadania techników i inżynierów UR będą ściśle związane z eksploatacją i diagnostyką robotów. To jednak temat na kolejny esej poświęcony właśnie temu zagadnieniu – roboty a utrzymanie ruchu.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

©2024 sterowniki.pl

wykonanie selea

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?