Silnik FAULHABER pomaga w próbie bicia rekordu  FAULHABER (czarny cylinder) działa jako napęd zaworu sterującego zasilaniem środka utleniającego.

Studenci z wydziału Delft Aerospace Rocket Engineering (DARE) Poliechniki Delft (Holandia) chcą odzyskać europejski rekord wysokości: W tym celu 18 lipca w El Arenosillo w południowej Hiszpanii wyślą oni rakietę hybrydową Stratos III jak najwy zej w kosmos. Zasilaniem środka utleniającego do komory spalania steruje się przy pomocy silnika bezszczotkowego DC firmy FAULHABER.

Studenci opracowali samodzielnie nie tylko samą rakietę, ale także paliwo. Jest to mieszanina wosku parafinowego, proszku aluminiowego oraz substytutu cukru, sorbitolu. Tlen potrzebny do spalania dostarczany jest w formie tlenku azotu (N2O, znanego także jako gaz rozweselający). Po spaleniu całego paliwa w zbiorniku pozostają niewielkie ilości resztkowego N2O. Gdyby przedostał się on do komory spalania, mgłoby dojść do uszkodzenia układu napędowego i rakiety. Przewód zasilający zostaje zatem zamknięty przy pomocy zaworu tuż po zakończeniu procesu spalania. Napęd ten składa się z serwomotoru bezszczotkowego DC serii 4490 … BS firmy FAULHABER, wyposażonego w czujniki analogowy Halla K1155, przekładnię 38A oraz sterownik MCBL3006 S RS.

– W rakiecie mamy bardzo niewiele miejsca, co oznacza, że napęd musi być możliwie jak najmniejszy i najlżejszy, ale zarazem mocny i absolutnie niezawodny. Musi on także wytrzymywać silne drgania podczas rozruchu po otwarciu zaworu w czasie krótszym od połowy sekundy. – Wyjaśnia Jesse Hummel, Kierownik zespołu Stratos III. Dokładnie przyjrzeliśmy się wszystkim silnikom możliwym do zastosowania w tym zadaniu. Jedynym, który pasował i generował odpowiedni moment obrotowy był model firmy FAULHABER. Rakieta o długości 8,2 metra posiada średnicę zaledwie 28 centymetrów.

Zespół DARE odpalił rakietę Stratos II+ na wysjość 21,5 kilometra w październiku 2015, ustanawiając tym samym nowy europejski rekord wysokości dla amatorskich podróży kosmicznych. Rekord ten został jednak pobity przez rakietę z Uniwersytetu w Sztutgarcie i wynosi obecnie 32,3 kilometra. Stratos III powinna polecieć o wiele dalej. Jednocześnie próba bicia rekordu posłuży do zgromadzenia danych dla badań atmosferycznych przy pomocy różnorodnej aparatury znajdującej się w kapsule rakiety. Kapsuła opadnie do morza na spadochronach i stamtąd zostanie podjęta.

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

©2020 sterowniki.pl

wykonanie selea

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account