Pierwszy na świecie*1 zaawansowany sterownik bezpieczeństwa obsługujący dwie przemysłowe sieci bezpieczeństwa dla systemów robotów przemysłowych.

 

Firma Omron ogłosiła wprowadzenie do oferty na całym świecie nowego sieciowego sterownika bezpieczeństwa z serii NX, który jako pierwszy obsługuje dwa protokoły bezpieczeństwa: CIP Safety™*2, przyjęty przez producentów robotów przemysłowych, oraz Safety over EtherCAT®*3 (FSoE), zapewniający szybką reakcję.

 

W odpowiedzi na problem krótkiego cyklu życia produktów producenci z branży motoryzacyjnej i spożywczej muszą szybko reagować na zmiany układu linii produkcyjnych oraz dostarczać na rynek produkty krótkoseryjne i bardzo zróżnicowane. Działanie systemów bezpieczeństwa polega na zatrzymywaniu linii produkcyjnej i urządzeń, aby chronić ludzi przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak pracujące roboty. Jednak w przypadku konwencjonalnych sterowników bezpieczeństwa należy sprawdzać system bezpieczeństwa na całej linii, nawet jeżeli zmiany zachodzą tylko w jednym jej segmencie. Z powodu coraz bardziej powszechnego stosowania robotów i niedoboru doświadczonych administratorów ds. bezpieczeństwa wzrasta zapotrzebowanie na prosty montaż i serwisowanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

 

Aby sprostać tym wymaganiom, firma Omron opracowała sieciowy sterownik bezpieczeństwa z serii NX, który umożliwia łatwe tworzenie systemów bezpieczeństwa dla dużych linii produkcyjnych wykorzystujących roboty przemysłowe, jak również dla sprzętu produkcyjnego wymagającego szybkiego sterowania. Modułowy sterownik bezpieczeństwa eliminuje konieczność zatrzymywania całej linii produkcyjnej podczas obsługi lub zmian układu.

Automatyczne programowanie systemów bezpieczeństwa, symulacja offline i test funkcjonalny programów kontroli bezpieczeństwa w trybie online — to wszystko skraca czas od powstawania projektu do weryfikacji bezpieczeństwa. Ponadto, rejestrowanie danych bezpieczeństwa sprawia, że nawet niedoświadczeni pracownicy są w stanie wykryć przyczynę nagłego przestoju linii, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie maksymalnej produktywności.

 

Sieciowy sterownik bezpieczeństwa z serii NX składa się z następujących modułów:

 

 • Moduł CPU bezpieczeństwa NX-SL5500/5700
 • Moduł sterujący komunikacji NX-CSG320
 • Sterownik automatyki maszyn NX102-9020

 

Funkcje:

 

 1. Dwie różne sieci w pojedynczym systemie bezpieczeństwa — aby spełniać potrzeby klientów
 • Połączenie sieciowego sterownika bezpieczeństwa z serii NX ze sterownikiem automatyki maszyn NX102 umożliwia jednoczesne stosowanie EtherNet/IP + CIP Safety oraz EtherCAT® + FSoE (FailSafe over EtherCAT) .
 • Łatwe tworzenie systemów bezpieczeństwa dla robotów CIP Safety różnych producentów.
 • Moduł CPU bezpieczeństwa NX-SL5700 zapewnia do 254 połączeń CIP Safety, dzięki czemu możliwe jest tworzenie systemów bezpieczeństwa dla dużych linii produkcyjnych.
 • Sieciowy sterownik bezpieczeństwa z serii NX w połączeniu ze sterownikiem automatyki maszyn NX102 umożliwia sterowanie nawet 12 silnikami w czasie rzeczywistym za pomocą EtherCAT® i FSoE.

 

 1. Szybkie programowanie funkcji bezpieczeństwa dzięki zintegrowanemu środowisku programistycznemu Sysmac Studio
 • Automatyczne programowanie skraca czas potrzebny na programowanie sterowania funkcjami bezpieczeństwa.
 • Symulacja offline umożliwia weryfikację programów bez konieczności podłączania sprzętu.
 • Dzięki testowi funkcjonalnemu w trybie online na ekranie ustawień kontroli systemów bezpieczeństwa przedstawiane są instrukcje dotyczące raportowania produkcji, co umożliwia testowanie systemów nawet przez niedoświadczonych pracowników.

 

 1. Łatwe serwisowanie i szybkie rozwiązywanie problemów
 • Rejestrowanie danych bezpieczeństwa pozwala szybko wykryć przyczynę przestoju linii.
 • Funkcja przywracania modułów bezpieczeństwa umożliwia łatwą wymianę sprzętu bez konieczności korzystania z oprogramowania.

 

Do rejestrowania danych bezpieczeństwa stosuje się kartę SD zawierającą ustawienia logowania. Po spełnieniu warunków uruchomienia określone zmienne urządzenia i udostępnione zmienne mogą być rejestrowane w porządku chronologicznym i przesyłane na kartę pamięci. Ta funkcja umożliwia szybkie wykrywanie przyczyn przestojów systemu oraz ustalanie środków zapobiegawczych.

 

Oferując swoim klientom sieciowy sterownik bezpieczeństwa z serii NX, firma Omron kontynuuje działania mające na celu zwiększenie wydajności oraz stopnia bezpieczeństwa w przemyśle wytwórczym na całym świecie, jak również przyspiesza realizację inicjatywy „innovative-Automation!”.

 

*1.       Na podstawie badań firmy Omron przeprowadzonych w lipcu 2018 r.

*2.       CIP Safety (Common Industrial Protocol) dodaje funkcje bezpieczeństwa do sieci przemysłowej EtherNet/IP, stosowanej powszechnie na całym świecie.

*3.       Safety over EtherCAT® jest protokołem bezpieczeństwa sieci przemysłowej EtherCAT®.

 

Sysmac jest znakiem towarowym lub zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Omron Corporation w Japonii i innych krajach w odniesieniu do produktów automatyki przemysłowej firmy Omron.

EtherCAT® jest zastrzeżonym znakiem towarowym i opatentowaną technologią używaną na licencji udzielonej przez Beckhoff Automation GmbH, Niemcy.

Safety over EtherCAT® jest zastrzeżonym znakiem towarowym i opatentowaną technologią używaną na licencji udzielonej przez Beckhoff Automation GmbH, Niemcy.

EtherNet/IPTM oraz CIP SafetyTM są znakami towarowymi organizacji ODVA.

Inne nazwy firm i nazwy produktów występujące w tym dokumencie są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi odpowiednich firm.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi na kontakt z Tobą. Wyślij do nas wiadomość e-mail, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Wysyłanie

©2021 sterowniki.pl

wykonanie selea

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account